Sashimi, czyli japoński sposób serwowania surowego mięsa

Kuchnia japońska już dawno dotarła na Stary Kontynent i skutecznie się tu zadomowiła. Europejczycy z chęcią sięgają po orientalne przysmaki i odważnie próbują nowości, by co poniektóre włączyć do swojej codziennej diety.

Jednym z japońskich przysmaków, który budzi w mieszkańcach Europy największe wątpliwości jest sashimi. Czym jest to egzotyczne danie wywodzące się z kraju Dalekiego Wschodu i czy warto go skosztować przy okazji wizyty w japońskiej restauracji? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Przyjemnej lektury!

Sashimi - co to?

Słowo “sashimi” w języku japońskim oznacza “przebite ciało” (“sashi” - jap. przebite, przecięte; “mi” - jap. ciało, mięso). Łatwo można więc wywnioskować, że pod nazwą sashimi kryje się danie składające się z surowego mięsa, w tym ryb, owoców morza, wołowiny i koniny. Obok niego na talerzu często znajdują się dodatki, takie jak japoński chrzan wasabi, sos sojowy, marynowana rzodkiew japońska daikon i sos cytrusowy ponzu. W tradycyjnych restauracjach japońskich sashimi często przygotowuje się na oczach klientów z świeżo zabitych ryb.

Jak zrobić sashimi?

To jak wygląda i smakuje sashimi w dużej mierze zależy od sposobu jego przygotowania. Zwyczajowo owoce morza, ryby i mięso kroi się i przygotowuje do spożycia na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest hira-zukuri - cięcie prostokątne. Sashimi przygotowane tą metodą ma kształt prostopadłościanu o grubości ok. 10 mm. Hira-zukuri to najbardziej popularny sposób przygotowania sashimi stosowany głównie w przypadku ryb. Drugi rodzaj to uzu-zukuri, czyli cięcie cienkie stosowane w przypadku takich ryb jak flądry, leszcze i witlinki. Sashimi przygotowane tym sposobem ma 2 mm grubości i ok. 2 cm długości. Trzecią popularną metodą jest ito-zukuri, czyli cięcie bardzo cienkie stosowane w przypadku belon i kałamarnic, gdzie porcje sashimi mają mniej niż 2 mm grubości. Ostatnim, powszechnie wykorzystywanym sposobem przygotowywania sashimi jest kaku-zukuri, czyli cięcie kwadratowe, polegające na takiej obróbce mięsa, aby każdy kawałek miał kształt kwadratu o boku długości 2cm.

Jak prawidłowo jeść sashimi?

Sashimi to jedno z dań kuchni japońskiej o charakterze formalnym, w przypadku jedzenia którego należy przestrzegać odpowiedniej etykiety. Musimy pamiętać, że choć w przypadku sushi, prawdopodobnie najpopularniejszej potrawy kuchni japońskiej, dozwolone jest jedzenie dłońmi, w przypadku sashimi ta opcja nie wchodzi w rachubę. Sashimi można spożywać wyłącznie przy użyciu pałeczek.

Sposób serwowania sashimi

Tradycyjnie w Japonii sashimi spożywa się w ramach głównego posiłku, jako pierwsze z serwowanych dań. Jest to nad wyraz ważne, ponieważ sashimi to danie o subtelnym, finezyjnym wręcz smaku, który łatwo zakłócić spożywając w pierwszej kolejności dania dostarczające biesiadnikom intensywniejszych doznań kulinarnych. Sashimi często spożywa się w towarzystwie gotowanego ryżu i tradycyjnej zupy miso podawanych w osobnych naczyniach.

Sushi a sashimi - różnice

Sushi i sashimi to dwa często mylone ze sobą dania. Niektórzy traktują te nazwy zamiennie, z kolei inni są przekonani, że sashimi to odmiana sushi. Oba przekonania są jednak w 100% błędne. Sushi jest to bowiem danie, w którym pierwsze skrzypce odgrywa odpowiednio zaprawiony ryż i występujące obok niego warzywa, owoce, wodorosty, ryby, owoce morza, nasiona, a nawet grzyby. Mięso ryb i owoców morza występuje tu więc w roli drugoplanowej, a niekiedy jest wręcz zupełnie pomijane. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku sashimi. Tutaj mięso jest najważniejsze, a ryż możemy spotkać wyłącznie w postaci dodatku serwowanego w osobnym naczyniu.

Gdzie można spróbować sashimi w Białymstoku?

Masz ochotę skosztować sashimi - oryginalnej potrawy z Dalekiego Wschodu? Odwiedź naszą białostocką restaurację Futu Sushi  i zakochaj się w kuchni japońskiej!