Glony wakame - japoński sposób na wiecznie młody wygląd

W kuchni azjatyckiej aż roi się od oryginalnych składników na co dzień nie spożywanych przez mieszkańców Starego Kontynentu. To właśnie im potrawy wywodzące się z krajów Dalekiego Wschodu zawdzięczają swój niecodzienny charakter, egzotyczny smak i wyjątkowy wygląd. Jednym z takich składników są glony wakame. Choć Europejczykom spożywanie alg morskich nierzadko wydaje się dość osobliwym pomysłem, są one stałym elementem diety Japończyków i Koreańczyków i to właśnie im zawdzięczają oni zdrowie i młody wygląd.

Jeśli zastanawiasz się czym jest wakame i czy warto włączyć je do swojej diety jesteś w dobrym miejscu. Poniżej znajdziesz szereg informacji na temat właściwości, zastosowań i wpływu alg wakame na ludzki organizm. Przeczytaj i przekonaj się, że zdecydowanie są one warte bliższego poznania! Przyjemnej lektury!

Glony wakame - azjatycki superfood

Wakame to chętnie wykorzystywana w kuchni japońskiej odmiana wodorostów jadalnych z grupy brunatnic. Ze względu na swoje właściwości prozdrowotne, bogactwo witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych i innych składników mających zbawienny wpływ na ludzki organizm, zaliczają się do “superfood”. Rosną w płytkich wodach basenów oceanicznych do głębokości 6 metrów, a ich hodowla nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Glony wakame mają oliwkowy kolor, subtelny, lekko słodkawy smak i szerokie zastosowanie kulinarne. Obecnie są szeroko dostępne na rynku europejskim w formie suszonej i w zalewie w słoikach.

Wodorosty wakame - właściwości odżywcze

Glony wakame to prawdziwa torpeda z punktu widzenia zawartości składników odżywczych o korzystnym wpływie na organizm człowieka. Zawierają one dużą dawkę jodu, żelaza, wapnia, kwasu foliowego, manganu, witamin A, C, E, K i witamin z grupy B. W dodatku znajdziemy w nich również przeciwutleniacze oraz kwasy tłuszczowe DHA i EPA. Można więc śmiało powiedzieć, że spożywanie wodorostów wakame kompleksowo wspiera zdrowie, wzmacniając kości, stymulując pracę tarczycy, usprawniając pracę układ krwionośnego i chroniąc organizm przed różnorakimi chorobami, w tym również nowotworami.

Ile kalorii mają wodorosty wakame?

Glony wakame są świetnym uzupełnieniem diety odchudzającej. W 100g produktu znajdziemy bowiem jedynie 45 kcal i zaledwie 9 g węglowodanów i 0,65 g tłuszczy. Co więcej, obecne w wakame fukoksantyny hamują gromadzenie się tłuszczu w komórkach i stymulują ich utlenianie, pomagając utrzymać prawidłową wagę ciała.

Zastosowanie alg wakame

Wodorosty wakame już od dawna stanowią ważny składnik potraw japońskich, chińskich i koreańskich. Świetnie sprawdzają się jako element zup, sałatek, przystawek, past, a nawet kanapek. Ze względu na bogactwo składników odżywczych są znakomitym uzupełnieniem diety wegetariańskiej i wegańskiej. Glony wakame popularnie wykorzystuje się również w kosmetyce, m.in. do produkcji artykułów do pielęgnacji twarzy i ciała.

Jeśli masz ochotę skosztować sałatki z glonów morskich koniecznie odwiedź naszą japońską restaurację w Białymstoku. Skosztujesz u nas jedynej w swoim rodzaju sałatki wakame z glonów morskich oraz wielu innych, orientalnych dań.

Czy warto jeść algi wakame?

Odpowiedź na pytanie czy warto jeść wodorosty wakame może być wyłącznie twierdząca. Ich regularne spożywanie nie tylko wspomaga proces odchudzania i ma korzystny wpływ na wygląd skóry, lecz przede wszystkim działa zbawiennie na nasze zdrowie. Dzięki zawartej w algach morskich fukoksantynie ich jedzenie chroni przed miażdżycą, zawałem i udarem oraz spowalnia rozwój nowotworów. W dodatku działa przeciwzakrzepowo, reguluje ciśnienie krwi i wspiera serce. Spożywając wodorosty wakame regularnie możemy na zawsze zapomnieć o osteoporozie oraz usprawnić pracę tarczycy odpowiedzialnej za przemianę materii. To wyjątkowy składnik diety, o który zdecydowanie warto wzbogacić swoje codzienne menu.