Historia sushi - część 2

W pierwszej części krótkiej historii sushi opisaliśmy jak, tak właściwie, powstało sushi oraz jak powoli następowały zmiany w sposobie przygotowania tej pysznej japońskiej potrawy wraz z upływem czasu. W tym artykule opiszemy jaki wpływ wywarł japoński biznes na sushi, a także co doprowadziło do przełomu w kwestii przyrządzania tego dania, dzięki czemu stało się ono jeszcze bardziej popularne. Zapraszamy do lektury i testowania najlepszych rolek w Futu Sushi w Białymstoku!

Jak sushi zmieniło się w XIX wieku?

Na początku XIX wieku do japońskiego miasta Edo przybył pewien mężczyzna, który wywarł ogromny wpływ na rozpowszechnienie się kultury spożywania sushi. Hanaya Yohei, bo tak właśnie miał na imię ten japoński restaurator, powszechnie uznawany jest za osobę, która stworzyła nigiri sushi w takiej postaci, jaką obecnie możemy zamówić w restauracjach sushi na całym świecie.

Lokalizacja - kluczowy element, który pozwolił rozwinąć biznes sushi

W roku 1824 wspomniany wcześniej Hanaya Yohei otworzył swoje pierwsze stoisko-stragan, w którym serwował sushi. Miało to miejsce w Ryogoku - jednej z dzielnic miasta Edo. Rozważając wiele aspektów, można stwierdzić, że z pewnością wybrał jedną z najlepszych możliwych lokalizacji w całym mieście. Umieścił on swoje stoisko tuż obok zatoki, dzięki czemu miał dostęp do świeżych ryb oraz w pobliżu jednego z zaledwie kilku mostów przecinających jedną z głównych rzek przecinających miasto - Sumidę. Bliska lokalizacja mostu spowodowała nieustanny napływ nowych klientów.

Jak zaczęto szybciej wytwarzać sushi?

Taka lokalizacja pozwoliła właścicielowi straganu na opracowanie kolejnych usprawnień w procesie przygotowania i serwowania sushi. Wpadł on na to, by wykorzystać świeżą surową rybę złowioną w zatoce oraz ocet ryżowy, dzięki czemu ominął czasochłonny proces fermentacji. Taka wersji nigiri sushi była zdecydowanie szybsza w przygotowaniu w porównaniu z wcześniej stosowanymi metodami.    

XX-wiek przełomowy dla sushi na świecie

W latach 20’ XX wieku w Edo, które obecnie znane jest jako Tokyo, było już kilkaset straganów posiadających w swojej ofercie sushi. Ciekawostką jest fakt, że gdyby nie ogromne trzęsienie ziemi, które nawiedziło miasto, najprawdopodobniej sushi jeszcze przez wiele lat by było serwowane na straganach, a nie w eleganckich restauracjach, tak jak ma to miejsce obecnie. Katastrofa naturalna przyczyniła się do olbrzymiego spadku wartości nieruchomości w Edo, dzięki czemu restauratorzy byli w stanie przenieść swoje biznesy z ulicy do budynków równocześnie podnosząc standard serwowania samego posiłku. W połowie XX wieku w Japonii sushi serwowano już tylko i wyłącznie wewnątrz, specjalnie do tego celu przystosowanych, lokali. 

Eksport sushi dzięki rozwojowi technologii

Równie duży przełom miał miejsce w latach 70’ XX wieku ze względu na to, że był to okres, w którym miał miejsce ogromny postęp w chłodnictwie. Dużo większa dostępność do urządzeń takich jak lodówki lub zamrażalniki umożliwiła transport surowej ryby na długich dystansach - pomiędzy państwami, lub wręcz kontynentami. To z kolei przyczyniło się do ekspansji sushi na praktycznie cały świat. 

Najlepsze sushi w Twojej okolicy - Futu Sushi Białystok

Jeśli lektura tego artykułu sprawiła, że nabrałeś ochoty na sushi, zapraszamy do Futu Sushi. Mieścimy się w ścisłym centrum miasta Białystok przy ulicy Lipowej 12. Sprawdź sam nasze menu i przetestuj najlepsze sushi z naszej bogatej oferty:

 

  • futomaki premium,
  • uramaki premium,
  • futomaki z tatarem z łososia lub tuńczyka,
  • nigiri, 
  • oraz przepyszne sashimi rolls z wyjątkowymi składnikami, takimi jak krewetka w tempurze, łosoś, tuńczyk lub omlet tamago.

 

Jeśli nie możesz wstąpić do naszego lokalu w centrum Białegostoku, możesz również złożyć zamówienie przez internet lub telefon (690 990 212). Futu sushi na dowóz w Białymstoku to pyszne japońskie specjały dowiezione prosto pod Twoje drzwi!