Krótka historia sushi - cz. I | Futusushi.pl

Dowiedz się gdzie, kiedy oraz jak powstało sushi - jedno z najbardziej lubianych dań na świecie. Czytając poniższy artykuł, dowiesz się, jaki związek z powstaniem sushi miały Chiny oraz Buddyzm. W dalszej części opiszemy również, co sprawiło, że obecnie możemy jeść sushi tuż po jego przygotowaniu, zamiast czekać pół roku, tak jak to miało miejsce dawniej. Zapraszamy do smacznej lektury.

Sushi - z Chin czy z Japonii?

Słysząc słowo “sushi”, wiele osób wyobraża sobie restauracje w typowym japońskim stylu, ale czy to słuszne skojarzenie i czy na pewno sushi wywodzi się z Kraju Kwitnącej Wiśni? Już odpowiadamy na to podstawowe pytanie związane z genezą sushi. 

 

Pierwowzór sushi powstał w Chinach. Jeśli interesuje Cię jak to możliwe, jaki wpływ miały Chiny w rozwoju tego słynnego ryżowego dania oraz jak proces fermentacji umożliwił stworzenie całkiem nowego dania, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Słownik chiński z IV wieku a sushi

Chiński słownik z IV wieku to pierwsze źródło, w którym wspomniana jest potrawa przypominające obecne nigiri sushi. Chiński przepis na to danie wspomina o solonej rybie, którą umieszczano na ugotowanym ryżu. Wraz z upływem czasu zachodził proces fermentacji, co pozwalało na zabezpieczenie ryby przed jej psuciem i wydłużało przydatność do spożycia.

Jak w IX wieku jedzono sushi w Japonii?

Dlaczego w takim razie sushi kojarzy się z Japonią? Wraz z rozprzestrzenianiem się religii buddyjskiej (z Chin do Japonii) miało miejsce ograniczenie spożycia mięsa w całym kraju. W związku z mięsną abstynencją Japończycy zaczęli jeść zdecydowanie więcej ryb. Równocześnie przejmowali dawne metody służące do konserwacji ryb i rozwinęli je do tego stopnia, że to właśnie o Japonii należy mówić jako o kraju, z którego wywodzi się kultura jedzenia sushi, jakie znamy. Pierwotna wersja sushi z tego okresu to narezushi, czyli sfermentowany ryż z dobrze zakonserwowaną rybą.

Co pozwoliło jeść sushi już po miesiącu od przygotowania?

XV wiek w Japonii to niezbyt szczęśliwy okres w historii tego kraju. To właśnie wtedy wybuchła wojna domowa, w związku z czym miał miejsce kryzys żywnościowy. W tym trudnym okresie, dzięki eksperymentom przeprowadzanym przez japońskich kucharzy, nastąpił przełom w kwestii przygotowania sushi. Odkryto wtedy, że zwiększenie ciężaru, którym przyciśnięte były ryby oraz ryż pozwoliło na sześciokrotne skrócenie procesu fermentacji (z 6 do 1 miesiąca). Skrócenie czasu przygotowania sushi pozwoliło na jego rozpowszechnienie w całej Japonii.

Wojskowa dyktatura i jej wpływ na dzieje sushi

Na początku XVII wieku japoński dyktator wojskowy Tokugawa Ieyasu przeniósł stolicę z Kyoto do Edo, przez co miasto to stało się centrum kultury i rozrywki mieszkańców Japonii. Sushi masterzy z Edo wpadli na kolejny krok, który pozwolił na skrócenie czasu przygotowania sushi do zaledwie 2 godzin. Ówcześni mistrzowie postanowili na warstwie ryby położyć ryż zaprawiony octem ryżowym i ścisnąć całość w małym pudełku wykonanym z drewna. 

 

Zapraszamy do kolejnej części “Krótkiej historii sushi”, w której będziemy opisywać dalsze dzieje tego dania.

Pyszne rolki i nigiri od Futu Sushi w Białymstoku

Jeśli jesteś fanem sushi i po lekturze tego artykułu nie możesz się już doczekać, aż zjesz prawdziwie japońską ucztę, zapraszamy do restauracji Futu Sushi w Białymstoku. Nasz lokal mieści się w samym centrum Białegostoku przy ulicy Lipowej 12. Sprawdź jakie rolki przygotowali nasi sushi masterzy specjalnie z myślą o zapewnieniu najlepszych doznań smakowych. Przetestuj takie pozycje z naszego menu, jak

 

  • hosomaki (ogórek, tykwa, tofu, łosoś, tuńczyk, krewetka)
  • nigiri (krewetka, łosoś, węgorz, tuńczyk, okoń),
  • uramaki (vege, mix ryb, tempura, zapiekany łosoś),
  • futomaki (ryba maślana, łosoś, tuńczyk),
  • lub zestaw, w którym znajdziecie Państwo różne rolki specjalnie skomponowane z myślą o zapewnieniu wyjątkowych doznań smakowych. 

 

Jeśli chcesz wyprawić imprezę we własnym domu lub w firmie i szukasz sushi na dowóz w Białymstoku, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub składania zamówień przez internet. Prosimy dzwonić pod numer 690 990 212.